Sanat ve Tatil İç İçe: Türkiye'deki Sanat Kampları
Keşif

Sanat ve Tatil İç İçe: Türkiye'deki Sanat Kampları

sanatperver Admin
sanatperver Admin

1.5 senedir evlere kapandık; bu süreçte kimimiz yeni hobiler edinirken kimimiz de kafa dinlemeyi tercih etti. Bu kadar stresli ve tatili özlemekle geçen günlerin ardından sanatsal faaliyetlerde bulunmak hem de tatil yapmaya ne dersiniz? Türkiye'de sayısı az da olsa birbirinden güzel programları olan ve çeşitli etkinliklerin düzenlendiği sanat kampları yer alıyor. Sizler için bir rehber niteliğinde ol hazırladığımız içeriğimiz ile tatilinizi felsefi sohbetlerle, müzik etkinlikleriyle veya sanat atölyeleri ile geçirebilirsiniz. O halde sizi Türkiye'deki sanat kamplarını anlattığımız yazımızla baş başa bırakıyoruz; keyifli okumalar.

Adatepe Taş Mektep

Sosyoloji, sanat, tarih üzerine seminerler düzenlenen Adatepe Taş Mektep, eskiden okul olarak kullanılan tarihi bir yapı.  1950 sonralarında köyde hiç öğrenci olmadığından okul kapatılmış; lakin Adatepe Taş Mektep'in kurucuları tarafından keşfedilerek yaz aylarında kültür-sanat etkinliklerinin düzenlendiği bir alan haline gelmiş.

Taş Mektep koydukları oluşum, felsefeden sanat tarihine, edebiyattan tarihe bir çok konuda bir fikir üretim alanı. Kurucuları arasında akademisyenlerden, sanatçılara ağır toplar yer alıyor. Atölye çalışmaları ise günün her saatinde katılımcıların ve atölye hocalarının istekleri doğrultusunda programlanmaktadır. İlk ders akşamında köyde bulunan kahvelerden birinde toplu yemek yeniliyor. Öğleden sonraları ise katılımcılar isterlerse Türkiye'nin en temiz denizlerinden birine sahip kıyılarda denize girebilir, isterlerse doğa harikası sayılan bölgede yürüyüşe çıkabilir ya da köyün sessiz ortamında kalıp dinlenme olanağına sahip olabilirler.

Adres: (Adatepe Taş Mektep Derneği) Ayvacık/Çanakkale

Bafa Sanat Kampı

Bafa Sanat Kampı, antik Herakleia Kenti üzerinde kurulmuş olan Kapıkırı Köyü’nde hayata geçirilen bir sanat ve tatil projesidir. Yaz mevsiminde gerçekleştirilen Bafa Sanat Kampı programı dışında da mevsimlere özel olarak hazırlanan Zeytin Hasadı, Karia Yolu Yürüyüşü, Beşparmak Dağları’nda Trekking, Deve Güreşleri Fotoğraf Yolculuğu, Ot Toplama Gezisi, Makro – Doğa Çekimleri Gezisi gibi özel programlarla da yıl boyunca etkinlikler devam ediyor.

Adres: Kapıkırı Köyü - Milas/ Muğla

Ayvalık Müzik Akademisi

AIMA genç müzisyenleri uluslararası seçkin hocalarla bir araya getirerek ufuklarını genişletmeyi ve eğitimlerini teşvik etmeyi amaçlayan çalışmalar yürütüyor. Her yıl yaz ve sonbahar dönemlerinde akademinin Ayvalık’taki merkezinde, 8-10 günlük, ağırlıklı olarak yaylı çalgılara odaklanan müzik ustalık sınıfları düzenleniyor. Akademi, kuruluşundan beri gelişerek çalışmalarını bestecilik atölyesi, yaratıcı yazarlık, piyano, gitar, flüt, şan ve opera ustalık sınıflarıyla çeşitlendirmiş. AIMA’nın kuruluşundan beri bu çalışmalara katılanlar, aralarında Ayla Erduran, Suna Kan, Lukas David, Peter Bruns, Valery Oistrakh ve İdil Biret gibi dünyaca ünlü sanatçıların bulunduğu çok sayıda virtüözle buluşmuş. AIMA 2013’ten beri her yıl Temmuz ayında Ayvalık Müzik Festivali’ni de düzenlemekte ve sinema klasiklerine yer verilen film gösterimleriyle Ayvalık’ın kültür hayatını zenginleştirme yönünde çaba gösteren bir akademi.

Adres: Sakarya, Gümrük Cd. 2. Sk. No:45 D:No. 43, 10400 Ayvalık/Balıkesir

Cam Ocağı (Yılmaz Yalçınkaya Cam Ocağı Vakfı)

Cam Ocağı, Türkiye'nin en büyük ve en donanımlı cam ve sanat merkezlerinden bir tanesi. Riva Deresi kıyısında kurulu, yemyeşil doğaya sırtını vermiş, dingin ama yaratıcılık ile dopdolu bir atmosfer içinde varlığını sürdürmeye devam eden vakıf, sanat ile iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir seçenek.

Cam ile ilgili çalışmaların merkezi olmak, insanların cama dokunmasını ve camı sevmesine aracı olmak, camın ülkemizde kabul gören temel sanat dallarından biri olmasını sağlamak amacıyla kurulan Cam Ocağı, bu anlamda türlü faaliyetler içinde. Önce bir cam stüdyosu olarak tasarlanan ama kısa zamanda dünya çapında bir cam merkezine dönüşen Cam Ocağı’nda eğitim ve üretim faaliyetleri pandemi döneminde kontrollü bir şekilde devam ediyor.

Adres: Köyiçi Cad. 72/A 34829 Öğümce – Beykoz

Gümüşlük Akademisi

Gümüşlük Akademisi Vakfı, Gümüşlük’te bir akademi gibi evrensel düşünceyle, vakıf gibi toplumsal sorumlulukla çalışan bağımsız bir bahçe. Her şeyi bağışlardan oluşmuş bu bahçenin etkinlikleri, kurulduğu 1995 yılından bu yana (Yasal kuruluş: 7 Temmuz 1996. Resmi adı: Gümüşlük Akademisi Sanat, Kültür, Ekoloji ve Bilimsel Araştırmalar Merkezi Vakfı) şu tek amaç üzerinden süregelmiş. Bahçenin varlığı, anlamı ve işlevi, meşe ağaçlarının gölgesinde buluşmuş ve karşılaşmış olan insanların ortak üretimlerinde saklı. Pandemi nedeniyle bu yıl vakıfta konaklama için misafir kabul edilmiyor.

Adres: Gümüşlük, Bodrum / Muğla 48970, Türkiye

Kayaköy Sanat Kampı

Muğla- Fethiye’de 1999 yılından bu yana faaliyet gösteren Kayaköy Sanat Kampı'nda; fotoğraf, resim, seramik, ritim, salsa, kilim dokuma, cam mozaik vb. sanat atölyeleri düzenleniyor. Konaklama imkanının da bulunduğu kampta aynı zamanda doğa yürüyüşleri, yamaç paraşütü, binicilik, bisiklet, dalış gibi serbest zaman aktiviteleri gibi spor etkinlikleri de gerçekleştiriliyor.

Uluslararası katılımcılara açık olan Kayaköy Sanat Kampı’nda kamp dönemleri güne genellikle yoga yapılarak başlanıyor. Nefis köy kahvaltısından sonra atölye çalışmaları başlıyor ve öğle yemeğine kadar yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Sonrasında ise yakın çevredeki doğal ve tarihi alanlara deniz keyfiyle sonlanan yürüyüşler düzenleniyor.

Adres: Kaya Köyü - Fethiye / Muğla

Sonsuz Şükran Köyü

Başlı başına sanat kültür etkinliklerinin yapıldığı ve tamamen yeni kurulan bir alan olan Sonsuz Şükran Köyü, Konya Hüyük'e bağlı Çavuş kasabasında oluşturulmuş. Bu alanda hem köyün, hem yörenin tarihsel ve sosyal birikimlerini dikkate alan yapılanma gerçekleştiriliyor. Anadolu medeniyetlerine ‘teşekkür’ mahiyetinde 10 yıl önce kurulan bu köyde, heykelden resme, müzikten edebiyata sanatın her türü icra ediliyor. Üstelik kapısı sadece sanatçılara değil, herkese açık.

Adres: Çavuş, 42690 Hüyük / Konya

Görsel: AA