O Tam Bir Sanat Şehri: Eskişehir'de Gezilecek Yerler
Keşif

O Tam Bir Sanat Şehri: Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Ayşe Aycan Arıcan
Ayşe Aycan Arıcan

Eskişehir tarihte pek çok zamana ev sahipliği yapmış köklü şehirlerden biridir. Tarihi Frigyalılar zamanına kadar uzanan Eskişehir’de birçok arkeolojik kalıntı ve müze mevcuttur. Buna ek olarak şehrin tam ortasından geçen Porsuk Çayı ve etrafında gelişen hareketli üniversite şehri keşfedilecek pek çok noktayı içinde konumlandırıyor. Biz de sizlere bu yazımızda bir çeşit öğrenci kenti olan Eskişehir’de gezilecek yerler nelermiş onları anlatacağız. Dilerseniz gelin başlayalım.

Anadolu’nun Güzelliği: Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Eskişehir tam bir sanat şehri. Fakat bu güzel şehirde gezilmesi gereken onlarda yer bulunuyor. Gelin şimdi Eskişehir’de gezilmesi ve görülmesi gereken yerlere beraber bakalım.

Odunpazarı Evleri

Eskişehir’de gezilecek yerler dediğinizde, karşınıza ilk olarak Odunpazarı Evleri çıkacaktır. Odunpazarı Evleri adını Eskişehir’de eski yerleşim yeri olan Odunpazarı’ndan alıyor. Osmanlı döneminin izlerini taşıyan bu evler, dar ve eski sokaklar üzerinde sıralanıyor. Görkemli ve ihtişamlı varlıklarıyla da turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Kerpiç malzemeden yapılan evler ahşap çatılarıyla, tarihi dokusuyla ve güzelliğiyle öne çıkmayı başarıyor. Rengarenk evler tarafından süslenen sokakta dilediğiniz gibi dolaşıp, fotoğraf çekebilirsiniz.

Porsuk Çayı

Eskişehir gezilecek yerler dendiğinde akla gelecek yerlerden biri de şüphesiz Porsuk Çayı. Eskişehir’in en hareketli ve en güzel yeri olma özelliği taşıyan Porsuk Çayı, Bayatçık Deresi ve Kızıltaş suyundan besleniyor. Aynı zamanda Sakarya Nehri’nin de en uzun kolu diye biliniyor. Burası Eskişehir’in en turistin bölgesi şeklinde anılmasının yanında şehrin sembol merkezi haline geldiğini de söyleyebiliriz. Porsuk Çayı’nda gezinti yapmayı düşünürseniz mutlaka gondola binmenizi öneriyoruz. Görünümüyle adeta Amsterdam kanallarını andıran Porsuk Çayı’nın çevresinde pek çok kafe ve restoran konumlanıyor. Gezintinizden sonra manzarayı izleme keyfine erişerek, yemeğinizi yiyebilir ya da çayınızı, kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskişehir’e kadar gelip buraya ait bir şeyler almadan gitmeden olmaz dediğinizi duyar gibiyiz. Bu yüzden de Odunpazarı’nda bulunan ve eskiden han olarak kullanılan Atlıhan El Sanatları Çarşısına mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Odunpazarı Belediyesi tarafından 2005 yılında açılan ve Eskişehir’in simgesi haline gelen lületaşını tanıtmayı hedeflediği çarşıda birçok atölye varlığını koruyor. Bu atölyelerde el sanatları hakkında bilgi edinebilir, kendinize veya sevdiklerinize hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Üstelik lületaşından yapılma ürünlerin yanı sıra pek çok yöresel eşya bulabileceğiniz Atlıhan Çarşısı’na yakın konumda bir de Nallıhan Lületaşı Çarşısı yer alıyor.

Midas Anıtı (Yazılıkaya)

Şimdi ise antik bir güzelliğe göz atalım. Bir zamanlar Hitit medeniyetine de ev sahipliği yapmış Eskişehir’de sırasıyla Frigler, Lidyalılar, Persler ve Romalılar yaşamıştır. Midas Anıtı ya da diğer adıyla Yazılı Kaya Frig kaya yazıtları içerisindeki en görkemli örneğidir. Antik Frigya’nın merkezinde olduğuna inanılan yapının M.0 600’lü yıllarda yapıldığı tahmin ediliyor. Yolunuz Eskişehir’e düşürse bu anıtı ve Frig Vadisi’ni mutlaka gezi planınıza eklemelisiniz.

Sanat ve Kültürün Merkezi Eskişehir’in Müzeleri

Eskişehir’de ziyaret edebileceğiniz pek çok kültür ve sanat müzesi mevcut. Dilerseniz bu müzeleri tek tek ele alalım;

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Heykelleri Müzesi Odunpazarı’nda konumlanıyor. Ayrıca ünlü Madam Tussaud Müzesi’nin Türkiye’deki ilk müzesi olma özelliğini taşıyor. Müze içerisinde Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in yerli ve yabancı olmak üzere toplamda 160 kişinin heykeli bulunuyor. Üstelik balmumundan yapılan heykellerin gerçeğiyle ayırt etmenin zor olduğunu söylesek abartmış olmayız. Müzede Angelina Jolie, Zeki Müren, Mustafa Kemal Atatürk, Enistein, Şener Şen, Hulusi Kentmen gibi birçok sayısız ünlünün heykeli mevcut.

Eti Arkeoloji Müzesi

Eskişehir’de gezilecek yerler listesi arkeoloji müzesiz olur mu hiç! Eti Arkeoloji Müzesi Türkiye çapında özel sektör desteğiyle hayata geçirilen ilk müze olma özelliğine sahip. Müze bünyesinde Neolitik, Tunç, Hitit, Kalkolitik, Helenistik, Frig, Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini içine alan 22.500 eser bulunuyor. Eskişehir ve çevresindeki antik kentlerde planlı kazılar ve rastlantı kazılar sonucunda ortaya çıkan mimari parçalarla heykellerin Eti Arkeoloji Müzesi’nde bir araya getirildiğini söyleyebiliriz. Üstelik parçalar arasında bağış, satın alma ve müsadere yoluyla ele geçen eserler de varlığını koruyor.

Odunpazarı Modern Müze

Eskişehirde görülmesi gereken bir başka müze de Odunpazarı Modern Müze. Geçtiğimiz yıl İngiltere’de düzenlenen Müze ve Kültürel Miras Ödülleri’nde “Yılın Uluslararası Projesi” ödülüne layık görülen Odunpazarı Modern Müze, çok yönlü yapısıyla modern sanatın tarihine ışık tutuyor.Modern Müze, Odunpazarı’nın yeni gelişen kısmıyla geleneksel Osmanlı evlerinin bulunduğu bölgenin tam ortasında bulunuyor. Birbirinden eşsiz eserleri görebileceğiniz Odunpazarı Modern Müzesi’ni mutlaka gezi planınıza dahil etmelisiniz.

Odunpazarı Modern Müze hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

İnönü Savaşları Karargâh Evi

Eskişehir’de konumlanan İnönü Savaşları Karargah Evi, Kurtuluş Savaşı sırasında alınan en önemli kararlara tanıklık etmiş tarihi bir binadır. Kurtuluş Savaşı’nda Garp Cephesi komutanı olan İsmet İnönü Karargah Binası olarak kullandığı ev 2000 ve 2001 yılları arasında yapılan restorasyon sonunda müze olarak ziyaretçilere kapılarını açtı.

Lületaşı Müzesi

Eskişehir’in dünyada lületaşı madeninin çıkarıldığı tek yer olduğu herkes tarafından biliniyor. Dünyanın ilk ve tek Lületaşı Müzesi’de burada yer alıyor. Müzeyi ziyaret ettiğiniz zaman lületaşından yapılma pek çok eser görebilir ve lüle taşı hakkında kapsamlı bilgiler elde edebilirsiniz. 2008 yılında Odunpazarı Belediyesi öncülüğünde Kurşunlu Külliyesi’nde açılan müzede 400’e yakın eser sergileniyor.

Eskişehir’deki Parklar ve Bahçeler

Eskişehir’de yürüyüş yapabileceğiniz, doğayı içinize çekebileceğiniz harika manzaralar eşliğinde kahvenizi yudumlayıp kitabınızı okuyabileceğiniz pek çok park yer alıyor. Gelin bu parkları yakından inceleyelim.

Sazova Bilim ve Kültür Sanat Parkı

Sazova Bilim ve Kültür Sanat Parkı Türkiye’nin en güzel ve düzenli parklarından biri olup yaklaşık 400 bin metrekarelik bir alan üzerinde inşa edilmiştir. Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde konumlanan bu park özellikle çocuklu ailelerin hoş vakit geçirebilecekleri alternatifler sunuyor. Parkın bilim kültür ve sanat bölümünde yer alan Sabancı Uzay Evi’ni mutlaka deneyimlemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca dünyanın çeşitli bölgelerinden getirilen balık çeşitlerini görme fırsatına erişebileceğiniz Eti Sualtı Müzesi’de sıkça ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor. Bunun yanında adeta masallardan fırlamış Korsan Gemisi ile Sazova Masal Şatosu’nu da es geçmemek gerekiyor. Masal Şatosu’nda çocukluğumuzdan beri anlatılan masal kahramanlarının yaşamına inebilir, masal dinletileri dinleyebilir, şatonun tepesinden tüm parkı fotoğraflayabilirsiniz.

Şelale Park

Şelale Park’ta eski yerleşim yerlerinden olan Odunpazarı’nda yer alıyor. İsmini parkın içinde bulunan 1400 m2’lik yapay şelaleden alıyor. Park içerisinde Yel Değirmeni, uzun yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, Don Kişot, Sanço Panza Heykelleri ve yemek yiyip kahve içebileceğiniz kafeler konumlanıyor. Ayrıca dilerseniz yel değirmeninin tepesine çıkarak Eskişehir’in panaromik manzarasını seyredebilirsiniz.

Kentpark

Kentpark gerçek deniz kumu kullanılan ilk yapay plaja ev sahipliği yapıyor. Burada yaşayanlar deniz özlemini yapay plajda gideriyor. Yaklaşık 300.000 m2’lik bir alana yayılan Kentpark’a girdiğiniz andan itibaren kendinizi farklı bir şehirde hissedeceksiniz. Eskişehir Otobüs Terminali ile Gökmeydan Mahallesi arasında konumlanan Kentpark’ta ayrıca restoranlar, kafeler, büfeler, olimpik kapalı yüzme havuzu, açık yüzme havuzları, gölet ve oyun alanları varlığını sürdürüyor.