Mitoloji Kitapları: Bir An Önce Okumanız Gereken 5 Kitap
Mitoloji

Mitoloji Kitapları: Bir An Önce Okumanız Gereken 5 Kitap

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Basit bir tanım yapmak gerekirse mitoloji, kısmen kurgu kısmen de geçmişin gerçek bir hikayesidir. Ancak mitoloji bu tanımdan daha derin nitelikler taşır. Çoğu zaman dini inanışlarla bağlantılı olan mitolojiler, belirli bir değer yargısını açıklayabileceği gibi kökenle ilgili bilgilere de yer verebilir. Konuya ilgisi olanlar için mitoloji kitapları arasından en yalın anlatımlı 5 eser seçtik.

Mitoloji Kitapları: Antik Dünyaya Açılan Fantastik Bir Kapı

Yunan, Roma, Japon, Kelt, Türk, Hint, Mısır ve daha pek çok uygarlığın mitolojileri birbirinden farklı hikayelere odaklansa da belli başlı ortak özellik taşırlar. Mitolojideki hikayeler anlatıldıkça, nesilden nesile aktarıldıkça evrilir ve şekillenir. Mitolojiler dilden dile aktarıldığı ve günümüze bu şekilde ulaştığı için çoğu zaman aynı hikayenin birden fazla versiyonu bulunur. Her hikaye daha geniş bir mitin parçasıdır ve bu parçalar, belirli bir kültürün izlerini taşır. Birçok mitolojik hikâyede doğa yasalarına karşı çıkan unsurlarla karşılaşırız. Örneğin insanlar cansız nesnelere dönüşür ya da ölüler canlanır. Ancak bu hikayeler kim olduğumuzu ve nereden geldiğimizi açıklayacak ipuçlarıyla doludur. İşte yeni başlayanlar için birbirinden değerli mitoloji kitapları.

1. Kathleen Sears – Mitoloji 101 & Eski Yunan ve Roma Mitolojisi

Eğer Yunan ve Roma mitolojisi hakkında genel bilgiler edinmek istiyorsanız Kathleen Sears’ın kitabı tam size göre. Truva Savaşı’ndan Perseus’un Medusa’yı öldürmesine, Antik Yunan’ın bütün ihtiraslı tanrılarından mitolojinin kahraman karakterlerine kadar bütün bilgileri bu kitapta bulabilirsiniz. Özellikle savaş hikayelerine ilgi duyanlar klasik mitolojinin heyecan verici savaş anlatılarını okurken istedikleri bilgilerin tamamına ulaşabilecek. Mitoloji 101, Antik dönemin en görkemli ve ürkütücü mitlerinde size rehberlik ederken, mitolojiye kapsamlı bir giriş yapmak isteyen okuyucular için vazgeçilmez bir başucu kitabı olacak.

Bu içerik ilginizi çekebilir: Bir Yunan Mitolojisi Hikayesi: Medusa Efsanesi Nedir?

2. Mark Daniels – Bir Nefeste Dünya Mitolojisi

Günümüzde hala evren, yaratılış, hayat ve ölüm üzerine cevaplayamadığımız sayısız soru bulunuyor. Yüzyıllar boyunca sorduğumuz bu soruların cevabını, atalarımız mitolojiler yaratarak cevap vermeye çalışmış. Dünyanın dört bir tarafındaki büyük ve güçlü uygarlıklardan tutun da yerel kabilelere kadar her insan topluluğu bu sorulara cevap vermek için geniş mitoloji hikayeleri oluşturmuş. Mark Daniels “Bir Nefeste Dünya Mitolojisi” kitabıyla evreni açıklamaya çalışan bu hikayelere odaklanıyor. Bunu yaparken kronolojik bir sıra izleyen yazar, Aborjinler, Sümer, Antik Mısır, Çin, Amerika yerlileri, Yunan, Roma ve Nors mitolojisi hakkında doyurucu bilgilere yer veriyor. Okuması son derece basit ve keyifli olan bu kitap, mitoloji dünyasına giriş yapmak isteyen okuyucular için birebir!

3. Peter Andreas Munch – İskandinav Mitolojisi Tanrılar ve Kahramanların Efsanesi

Popüler kültürün, İskandinav mitolojisiyle tanışması Marvel filmleriyle gerçekleşti. Filmler sayesinde İskandinav mitolojisi tüm dünyada kültürel bir fenomene dönüştü. Haliyle mitoloji meraklılarının da bu konuya ilgisi arttı. Peter Andreas Munch, İskandinav mitolojisinin temellerini basit ve anlaşılır bir şekilde anlatıyor.  Dünyanın yaratılışı, cüceler, elfler, tanrı mitleri ve tabi ki Odin ve ailesinin hikayeleri… Yazar kitabın ana kaynağı olarak, Norveç dilinde yazılmış şiirleri ve çok eski tarihlerden günümüze ulaşan tarihi belgeleri kullanıyor. Sadece mitolojiye ilgisi olanlar için değil araştırmacılar için de temel kaynak niteliği taşıyan bu eser, mitolojide pek çok karakterin ortaya çıkışını irdelediği gibi mitolojilerin gerçekliğini de sorguluyor.

4. Yaşar Çoruhlu – Türk Mitolojisinin Ana Hatları

Mitoloji kitapları listemizin sonuncusu olan Yaşar Çoruhlu’nun Türk Mitolojisinin Ana Hatları isimli eseri, bu alanda yazılmış pek çok kitabın öncülüdür. Kitap, yalın anlatımı sayesinde hem uzmanlara hem de mitolojiye yeni başlayan pek çok kişiye aynı ölçüde hizmet ediyor. Bu kitapta, Türk mitolojisinde renkler, sayılar, hayvanlar, dünya anlayışı, kahramanlar, tanrı kavramı gibi pek çok bilgiye ulaşmak mümkün. Kitabı değerli kılan bir diğer nokta; Türk topluluklarının inanışlarıyla ürettikleri sanat eserlerinin bir arada ele alınması. Bu ise mitolojinin simgesel dilini çözmek isteyen herkese muhteşem bir fırsat sunuyor.

5- Jean Bottero / Samuel Noah Kramer – Mezopotamya Mitolojisi

Mezopotamya Mitolojisi’nin yazarları Jean Bottéro ve Samuel Noah Kramer Antik Yakın Doğu uygarlıkları söz konusu olduğunda ilk akla gelen uzmanlar olarak biliniyor. Dünyaca ünlü iki yazar, bilinen en eski uygarlıklara beşik olmuş Mezopotamya’da keşfedilmiş en eski mitlerden günümüze gelebilmiş elli miti kitaplarında derlermişler. Mezopotamya mitolojisine dair Türkçeye kazandırılmış en kapsamlı ve bütünlüklü derleme olmasının yanı sıra dünya üzerinde de eşine az rastlanır bir çalışma.