İstanbul Sergi Rehberi: 2021 Sanat Sergileri
Sanat

İstanbul Sergi Rehberi: 2021 Sanat Sergileri

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 2020 yılı sanat etkinliklerinden yoksun bir şekilde geçti. Sosyal mesafeye ve yeni önlemlere uyduğumuz şu günlerde, kültür ve sanat kurumları her zorluğa karşı sergi açmaya devam ediyor. Her ne kadar önceki yıllarda yapılan coşkulu açılışlar olmasa da 2021 yılında sanatperverleri birbirinden muhteşem sergiler bekliyor. Sizler için derlediğimiz İstanbul Sergi Rehberi: 2021 Sanat Sergileri içeriğimize gelin hep birlikte göz atalım.

Mahmut Celayir: Yelıng, C.A.M. Galeri / 21 Ocak – 28 Şubat

C.A.M. Galeri 2021 yılına Mahmut Celayir’ in ‘Yelıng’ sergisi ile başladı. Sanatçı bu sergisinde yer alan eserlerinde; yüksek dağlarda yetişen ve baharın müjdeleyicisi olarak bilinen Yelıng adlı şifalı bitkiden ilham alıyor. Sanatçı çalışmaları hakkında ise şunları söylemiş: “Bir doğa gezgini olarak, yeni gözlem ve deneyimlerle toprak ve bitki oluşumları çalışmalarımın ana beslenme kaynağı olmaya devam ediyor. Toprağa bu yakın tanıklık bizi yaşamın kaynağı ve köklerimiz üzerinde tekrar düşünmeye itiyor. Dünyanın organik, zengin, büyüleyici ve öğretici devinimleri sanatçı olarak kayıtsız kalamayacağım bir malzeme oluşturuyor.”

C.A.M Galerinin konumuna erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

“Yelıng” sergisi, 21 Ocak Perşembe gününden itibaren 28 Şubat 2021 tarihine kadar C.A.M. Galeri’de ziyaret edilebilir.

Kristal Berraklığı, Pera Müzesi / 22 Aralık – 7 Mart

Kristallerin mükemmel olmayan, bozulmuş şeffaflıkları ve toprağın matlığı ile ilgilenen serginin Covid-19 öncesi hazırlık aşaması iki kitaptan fikirlerle eleştirel olarak kesişti: Bruno Latour’un “Down to Earth” ve Byung-Chul Han’ın “Seffaflık Toplumu”. Sergiye eşlik eden katalogda küratör Elena Sorokina’nın metninin yanı sıra, Bruno Latour’un okuyucuyu pandemi sonrasında değişen alışkanlıkları gözden geçirmeye davet eden yazısı, sanat tarihçisi Spyros Papapetros’un kristallerin yapısına ve canlılık özelliklerine dair makalesi ile sanatçı Katy’taya Catitu Tayassu’nun kristalleri animist ve duyular-arası bakış açısından okuyan, sanatçıların öznellikleri ile kristallerin duyarlılıkları arasında bağlantılar kuranyazısı bulunuyor. Son olarak, sergiye katılan sanatçıların eserleriyle ilgili açıklamalar ve görseller sunuluyor. Eğer sergiyi online ziyaret etmek isterseniz sizi bu linke alabiliriz.

Ansen: Reunion, x-ist / 21 Ocak – 6 Mart

Ansen’in 10. kişisel sergisi “Reunion,” sanatçının bugüne dek odağına güç ve insan ilişkilerini almış olan serilerinin bütüncül bir biçimde yansıtıldığı yeni yapıtlarını retrospektif olarak değerlendirilecek bir kurguyla izleyicisine sunuyor. Sergi, Ansen’in bünyesine pek çok disiplini dahil ederek oluşturduğu eserlerin sahip olduğu temaya her serisinde yeni bir boyut kazandırarak gerçekleştirdiği dönüşümü gözler önüne seriyor.

Ansen’in 10. kişisel sergisi “Reunion” 21 Ocak – 06 Mart 2021 tarihleri arasında x-ist’te görülebilir.

Galerinin konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Barış Doğrusöz: Güç Odağı, SALT Galata / 19 Ocak – 28 Mart

2021 sanat sergileri listesinde SALT Galeri olmazsa. SALT’ın Ardışık programı, farklı sanatçıların 2021 boyunca SALT Galata’da art arda gerçekleştireceği beş bağımsız sunumdan meydana geliyor. Bunlardan ilki, Barış Doğrusöz’ün Güç Odağı başlıklı sunumu. 1920’de Fırat Nehri çevresinde siper kazan İngiliz birlikleri tarafından keşfedilen ve ileride Suriye Çölü’nün Pompei’si olarak anılacak Dura-Europos antik kenti etrafında şekillenen sunum, üç videodan oluşan bir çoklu medya yerleştirmesinden oluşuyor.

Serginin konumuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Zevk Meselesi, Pera Müzesi / 23 Şubat – 6 Haziran

Pera Müzesi’nde görülebilecek Zevk Meselesi, ortaya çıktığı 19. yüzyıldan bu yana anlamı değişikliğe uğrayan kitsch kavramının günümüz görsel kültürüyle kurduğu yakın ilişkiye ve beğeninin şekillenmesindeki kritik rolüne odaklanan bir grup sergi olarak tanımlanıyor. Ulya Soley küratörlüğünde düzenlenen sergi, Alex Da Corte ve Jayson Musson, Bruno Miguel, Cameron Askin, FAILE, Farah Al Qasimi, Gülsün Karamustafa, Hayırlı Evlat, Miao Ying, Nick Cave, Olia Lialina ve Mike Tyka, Pierre et Gilles, Slavs and Tatars ve Volkan Aslan’ın yapıtlarını sunuyor.

Pera Müzesi’nin konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Pera Müzesi, Salı – Cuma günlerinde 11.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Kağıt Üzerine Suluboya, Pi Artworks / 11 Şubat – 23 Mart

Pi Artworks İstanbul, İz Öztat’ı uluslararası platformlarda ses getirmiş ve 16. İstanbul Bienali’yle eş zamanlı gerçekleşmiş olan 2019’daki Askıda isimli kişisel sergisinin ardından, Kağıt Üzerine Suluboya ile 11 Şubat – 23 Mart 2021 tarihleri arasında ikinci kez ağırlıyor. Sergi, sanatçının araştırma süreçlerine bir günce gibi 2014 yılından bu yana eşlik eden, yapıldıkları anların ve ilişkilendikleri bağlamların soyutlanmış izlerini taşıyan Geleceğin Kuzeyindeki Nehirlerde (2014-2017), Haz/Cızzz (2018-2019) ve Nisan Güncesi (2020) adlı suluboya serilerinden bir seçki sunuyor. Sanatçının, yaptığı suluboyalardan yola çıkarak kurguladığı Akan Suya Kabus Anlatmak (2015) adlı video da sergide yer alıyor.

Galeri Salı – Cumartesi günleri 12:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yeryüzüne Yerleşmek, Art On / 8 Şubat – 13 Mart

Art On İstanbul, 8 Şubat-13 Mart 2021 tarihleri arasında Ahmet Çerkez’in Yeryüzüne Yerleşmek isimli ikinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı sergide insanın felaketler sonrasında yeryüzüne yeniden adapte olması ve yaşamı yeniden inşa etmesini merkeze alıyor.

Galerinin konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Sergiyi 8 Şubat – 13 Mart 2021 tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Zilberman Istanbul, 2021 sezonuna Memed Erdener’in (bilinen diğer adı ile, Extramücadele) yeni kişisel sergisi ‘Ütopik Bürokratik’ ile devam ediyor. Disiplinler arası üretimi ile ortaya koyduğu resim, heykel, kaligrafi, video ve yerleştirmeleri ile, güncel Türkiye sanatının en muhalif imzalarından biri olarak 20 yılı aşkın süredir üretimde bulunan sanatçı, 5 Şubat’tan 24 Mart 2021’e dek, Salı ve Cuma günleri saat 11:00 ve 19:00 arasında ücretsiz gezilebilecek sergisinde, 16 yeni çalışmasını izleyicilerle paylaşacak.

Galerinin konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Mâziyi Korumak: Sadberk Hanım Müzesi’nden Bir Seçki, Meşher / 16 Aralık – 1 Ağustos

Meşher’in üçüncü sergisi “Mâziyi Korumak: Sadberk Hanım Müzesi’nden Bir Seçki” ile aynı adı taşıyan kitabı yayımlandı. Türkiye’nin ilk özel müzesi olan Sadberk Hanım Müzesi’nin kırk yıllık tarihinde gelişen ve zenginleşen kültürel birikiminin geniş kitleler ile buluşturulması amacıyla gerçekleştirilen sergiye eşlik eden yayın, Türkçe ve İngilizce olarak iki ayrı edisyon halinde hazırlandı.

Şakir Eczacıbaşı: Seçilmiş Anlar, İstanbul Modern / 25 Kasım – 31 Mart

İstanbul Modern, “Şakir Eczacıbaşı: Seçilmiş Anlar” sergisinde, 1960’lı yıllarda fotoğrafla ilgilenmeye başlayan Şakir Eczacıbaşı’nın (1929-2010) çalışmalarından bir seçkiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, aralarında İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu’ndan da pek çok çalışmanın yer aldığı 300’ü aşkın fotoğrafa yer veriyor. Sanatı “dünyayı belli bir kişisel yorumla yeniden üretme uğraşı” olarak özetleyen Şakir Eczacıbaşı, fotoğrafın yanı sıra kültür sanat alanında önemli roller ve Türk Sinematek Derneği kuruculuğu ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi görevler üstlendi. Dönemin kültür sanat alanına yön veren isimlerinden biri olan Eczacıbaşı, fotoğrafladığı öznelerin “içinde bulundukları ortamla, diğer insanlarla, araçlarla ve yollarla kurdukları ilişkiyi” aktarmaya çalıştı.

Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer, İstanbul Modern / 5 Kasım 2020 – 31 Mart 2021

Selma Gürbüz’ün İstanbul Modern’de gerçekleşen “Dünya Diye Bir Yer” adlı sergisi sanatçının son otuz beş yıldır devam eden sanatsal üretimine birtakım tematik duraklar çerçevesinde bakıyor. Selma Gürbüz’ün içinde yaşadığımız dünyadan beslenen, kendine özgü imge dağarcığıyla yarattığı gizemli ve renkli dünyasında, insanlığa, doğaya, yaşama dair semboller ve hikâyeler hayat buluyor. Sanatçının daha önce sergilenmemiş yapıtlarını odağına yerleştiren sergi, Selma Gürbüz’ün zamandan ve mekândan bağımsız; masallar, mitler, söylencelerle örülü, incelikle işlenmiş yapıtlarını ziyaretçilerle paylaşıyor. Sergide, sanatçının resim, yerleştirme, desen, video ve heykel gibi farklı ifade araçlarıyla ortaya koyduğu yüzden fazla yapıtı yer alıyor.

İstanbul Modern’in konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Arter Yeni Sezon Sergileri / 10 Eylül’den itibaren

Bir Vehbi Koç Vakfı (VKV) kuruluşu olan Arter, yeni sezonda 5 yeni sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor. Bu kapsamda bir kısmı Arter Koleksiyonu’ndan bir kısmı ise koleksiyon dışındaki eserlerden oluşturulan yeni sergiler, 10 Eylül’den (bugün) itibaren Arter binasında alınan tedbirlerle birlikte ziyarete açılıyor. Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan ve küratörlüğünü Arter Kurucu Direktörü Melih Fereli’nin üstlendiği “Dinleyen Gözler İçin” başlıklı sergi, birçoğu müzikle güçlü bir bağ kuran yirmi üç eseri bir araya getiriyor. John Cage’den Fluxus sanatçılarına kadar birçok ismi referans alan sergi, sanatseverlere müzik dolu bir dünya vadediyor ve ziyaretçiler galeri alanına hâkim olan sessizliğin içinde yapıtlardan yükselen “sesleri” keşfetmeye ve hayal etmeye davet ediliyor.

Galeri Salı-Cuma günlerinde 11:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Arter’in konumuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Online Müze Turu: En Çok Ziyaret Edilen Dijital Müzeler

İstanbul’daki En Popüler Sanat Galerileri