Hokusai Esintili Reklam Filmi ile 2020 Tokyo Yaz 
Olimpiyatları Başlıyor!
Eğlence Kültür ve Dahası

Hokusai Esintili Reklam Filmi ile 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları Başlıyor!

Rumeysa E.
Rumeysa E.

France Télévisions için MullenLowe France tarafından hazırlanan Olimpiyat Oyunları tanıtım videosu, Japon kültürüne ve usta sanatçı Hokusai’ye selam duruyor.

Geçtiğimiz yıl başlayan küresel salgın sebebiyle pek çok sporseverin heyecanla beklediği 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları yapılamamış ve oyunlar bir sonraki yıla ertelenmişti.

Olimpiyatların başlamasına sayılı günler kala -açılış töreni 23 Temmuz’da gerçekleştirilecek- yayımlanan tanıtım videosu izleyicilerin beğenisini kazandı. Japon sanatından ve özellikle Hokusia’dan esinlenerek yaptığı illüstrasyonlarla Stéphane Levallois, sportif faaliyetlere estetik bir bakış açısı getirirken yönetmen Geoffroy Barbet-Massit ise bu reklam filminde bizlere Japon kırsalında dolaşan bir sumo güreşçisini, muhteşem doğa manzaraları eşliğinde Yaz Olimpiyatları'nın bazı disiplinlerine ilişkine becerilerini sergilerken göstermektedir: sörf, kaykay, atletizm ve basketbol.

Bir dakikalık bu tanıtım videosu, yayımlandığı France Télévisions resmi Twitter hesabında iki haftada 3,5 milyon görüntülenmeye ulaştı ve pek çok Twitter kullanıcısı tarafından beğeniyle karşılandı. Edo Dönemi’nde yaşamış Japon sanatçı Katsushika Hokusai’ın en bilinen örneklerini verdiği Ukiyo-e'den (bir Japon resim sanatı türü) alınan ilhamla hazırlanan bu reklam filmi sanatperverlerin de dikkatinden kaçmadı :)

Kanagawa-oki nami-ura (Kanagawa Açıklarında Büyük Dalga) / Hokusai / 1831
Sumo Reklam Filminden Bir Kesit
Aoyama enza-no-matsu (Aoyama'daki Enza Çam Ağacı) / Hokusai / 1829-1833
Sumo Reklam Filminden Bir Başka Kesit

Geoffroy Barbet-Massit, yönetmenliğini yaptığı Sumo isimli reklam filmi için şunları söyledi: “Proje süresince, gerek anlatı gerekse estetik açıdan 18. yüzyıl Japon resim sanatına dair kabul gören ilkelere mümkün olduğunca uymaya çalıştık. Kalın ve cesur çizgiler, güçlü şekiller, cüretkâr konsept tasarımlarla çizilmiş detaylarla dolu ortamlar ve karakterler... Her zaman manzara ve sumotori (sumo güreşçisi) arasında doğru dengeyi aradık ve bunları birbirleriyle sürekli bir ilişki içinde olacak şekilde uyarladık. Ayrıca eskitilmiş kâğıt görüntüsünü elde edebilmek için belirli bir son kat uyguladık. İster yaratıcılıkla ister teknikle alakalı olsun fark etmez, tüm seçimlerimiz son derece özenle stilize edilmiş bir estetik anlayışın ve hikâyenin ürünüdür.”

Yapılış videosunu izleyin:

Daha uzun ve ayrıntılı bir versiyonu: