Efsanevi Besteci Mozart Hakkında 8 Gerçek
Sanat

Efsanevi Besteci Mozart Hakkında 8 Gerçek

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Çok az besteci Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) kadar ölümsüzdür. Mozart ve Beethoven, 1730 ile 1820 yılları arasında Avrupa'ya egemen olan Klasik dönemin en etkili müzisyenlerindendir. Mozart'ın ergenlik döneminde başlayan olağanüstü yeteneği, müzisyen ailesinin yardımıyla hızla gelişmiş ve müzisyenliğe başlamıştır. Mozart, 35 yıllık kısa ömründe yüzlerce konser vermiş, bugün hala zevkle dinlenen 600'den fazla eser yaratmış dâhi sıfatını tamamıyla hak eden bir kişiliktir. Bu içeriğimizde klasik müziğin efsane ismi Mozart hakkındaki bilinmesi gerekenleri inceleyeceğiz.

1- Mozart, Çocukluğu Boyunca Onlarca Turne Yaptı

Mozart, 1756 yılında, o zamanlar Kutsal Roma İmparatorluğu'nun bir parçası olan Salzburg'da doğdu. Çocukluğunun çoğunu turnelere çıkarak Avrupa aristokrasisi için performans sergilemeye ve sonatlar, senfoniler ve operalar yaratmaya devam etti. Ölümünden sonra, arkadaşı ve besteci arkadaşı Joseph Haydn, “100 yıl sonra gelecek nesiller böyle bir yetenek görmeyecek” dedi.

Mozart'ın ölümünden sonra 1819 yılında Barbara Krafft tarafından yapılan portre

2- Mozart'ın Babası ve Kardeşi de Müzisyendi

Mozart'ın ablası babası Leopold ve ablası Anna Maria, Mozart'ın hayatta kalan ailesiydi.  Leopold, Salzburg'da Prens-Başpiskoposu için dördüncü kemancı olarak çalışan eski bir müzisyen ve besteciydi ve babası 3 yaşındayken Mozart'a enstrüman çalmayı öğretmeye başlamıştı. 1763 ve 1766 yılları arasında Mozart ablası ve babasıyla Avrupa turnesine çıkmış ve İmparatoriçe Marie Theresa gibi kraliyet üyeleri için performans sergilemiştir. Bu süre zarfında, Mozart'ın bir dahi çocuk olarak ünü muazzam bir şekilde artmıştır.

Johann Nepomuk della Croce tarafından 1780 veya 178 yılında çizilmiş Mozart ailesinin portresi. Wolfgang (ortada) kız kardeşi Maria Anna (Nannerl olarak bilinir) ve babası Leopold. Ortadaki resim ise 1778'de vefat eden anne Anna Maria'yı tasvir ediyor.

3- Mozart 5 Yaşında Kendi Kompozisyonlarını Yazmaya Başlamıştır

Mozart yaklaşık 5 yaşındayken, babasının yazıp Nannerl Notenbuch'ta topladığı kendi bestelerini yazmaya başlar. C, K. 1a'daki Andante büyük olasılıkla onun ilk parçasıydı. Bu besteyi daha sonra C, K. 1b'de Allegro ve F, K. 1c'de Allegro izledi.

4- Mozart, Marie Antoinette ile Tanışmıştır

Mozart ailesiyle çıktığı Avrupa turu sırasında, Kutsal Roma İmparatorluğu İmparatoriçesi Maria Theresa'nın kraliyet mahkemesinde çalmaya davet edilmiştir. Biyografi yazarı Eric Blom, 7 yaşındaki Mozart ile kendisinden iki ay büyük olan genç Marie Antoinette arasındaki bir toplantıyı aktarmıştır. Güya Mozart cilalı bir zeminde kaymış ve Marie Antoinette onun ayağa kalkmasına yardım etmiştir. Daha sonra Mozart'ın Fransa'nın gelecekteki kraliçesine evlenme teklif ettiği diye Mozart efsaneleri arasında yer alır.

Avusturya arşidüşes Maria Antonia, daha sonra Fransa Kraliçesi Marie Antoinette olmuştur. Bu portrede onu 12 yaşında, Avusturya İmparatoriçesi Maria Theresia ve Kutsal Roma İmparatoru Franz I. Lorraine'li Stephan'ın kızı olarak görüyoruz.

5- Mozart İlk Operasını 11 Yaşında Yazmıştır

Bu kadar dahi nasıl olunabilir. Söz konusu Mozart ise bunun bir sınırı yok. 1767'de Mozart 11 yaşındayken ilk gerçek operası olan "Apollo et Hyacinthus"u tamamlamıştır. Üç perdeye ayrılmış olan dizi, Apollon'un yanlışlıkla sevgilisini disk atarak öldürdüğü Sümbül ve Apollon efsanesine dayanmaktadır.

6- Modaya Çok Fazla Önem Verirdi

Mozart giyimine çok özen gösteriyordu ve harika bir tarzı vardı. Tenor Michael Kelly görünüşünü şöyle tanımlıyordu: “ Kıpkırmızı pelerini ve altın bağcıklı eğik şapkasıyla sahnedeydi." Büyük başarısına ve sayısız konserine rağmen, Mozart'ın alışverişe olan bağımlılığı hayatı boyunca mali sıkıntılar çekmesine sebep olmuştu.

7- Mozart, Hayatı Boyunca 6oo'dan Fazla Kompozisyon Yaratmıştır

Mozart, son derecede üretken bir sanatçıydı ve çok sıkı çalışıyordu. Beste yazma seanslarını sabah ve öğleden sonra olarak ayırır, akşam boyunca çalışmalarına devam ederdi.  Hayatının sonuna kadar senfoniler, operalar ve konçertolar dahil 600'den fazla eseri müzik dünyasına kazandırmıştır.

8- Son Kompozisyonunu Bitirmeden Vefat Etti

35 yaşındayken Mozart hastalık belirtileri gösterdi ama aylarca çalışmaya devam etti. Bu süre zarfında "The Magic Flute" gibi en beğenilen parçalarından birini tamamladı ve Requiem adlı eserinin üzerinde çalışmaya başladı. Son kompozisyonunu bitirmeden 5 Aralık 1791'de vefat etti.

9- Mozart'ın Neden Vefat Ettiği Günümüzde Halen Bilinmiyor

Mozart'ın hastalığının belirsiz semptomları nedeniyle vefatına neyin sebep olduğuna dair birçok teori var. Bir süre Mozart'ın rakiplerinden Antonio Salieri'nin onu zehirlemiş olabileceğine inanılıyordu. Kim anlatılara göre Mozart'ın, ölüm döşeğindeyken zehirlendiğini iddia etti. Bugün çoğu tarihçi Mozart'ın büyük olasılıkla zehirlenmediği ve bunun yerine strep, grip ve hatta cıva zehirlenmesi gibi bir tür hastalıktan öldüğü konusunda hemfikir.