Efsanevi Besteci Mozart Hakkında 8 İlginç Bilgi
Sanat

Efsanevi Besteci Mozart Hakkında 8 İlginç Bilgi

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Wolfgang Amadeus Mozart'ı duymayan kalmamıştır. Nasıl kalmasın ki? Yaklaşık 5 yaşındayken kendi bestelerini yazmaya başlayan Mozart, 1730 ile 1820 yıllarında Avrupa'ya egemen olan Klasik dönemin en etkili müzisyenleri arasında adını altın harflerle yazdırmıştır. Mozart'ın çocukluk döneminde başlayan olağanüstü yeteneği, müzisyen olan ailesinin de yardımıyla hızla gelişmiş ve besteci-müzisyen kimliğinin oluşmasına sebep olmuştur. Mozart, 35 yıllık kısa ömrüne yüzlerce konser sığdırmış, bugün hala zevkle dinlenen 600'den fazla eser üretmiş dâhi bir kişiliktir. Bu içeriğimizde klasik müziğin efsane ismi Mozart hakkındaki genel kültürünüzü zenginleştirecek bilgileri ele alacağız.

1- Mozart, Çocukluğu Boyunca Onlarca Turne Yapmıştır

Mozart 1756 yılında o zamanlar Kutsal Roma İmparatorluğu'nun bir parçası olan Salzburg'da doğdu. Çocukluğunun çoğunu turnelere çıkarak Avrupa aristokrasisi için performans sergilemekle geçirdi. Çok küçük yaşlarda sonatlar, senfoniler ve operalar yaratmaya başladı. Bu da onu efsane haline getirecen en önemli özelliklerinden biriydi hiç kuşkusuz. Mozart'ın arkadaşı ve besteci Joseph Haydn onun hakkında şu sözleri söylemişti: “100 yıl sonra gelecek nesiller böyle bir yetenek görmeyecek”.

Mozart'ın ölümünden sonra 1819 yılında Barbara Krafft tarafından yapılan portre

2- Mozart'ın Babası ve Kardeşi de Müzisyendi

Mozart'ın babası Leopold ve ablası Anna Maria, Mozart'ın hayatta kalan ailesinin son üyeleriydi.  Leopold, Salzburg'da Prens-Başpiskoposu için dördüncü kemancı olarak çalışan bir besteciydi. Dahi müzisyenin babası daha Mozart 3 yaşındayken enstrüman çalmayı öğretmeye başlamıştı. 1763 ve 1766 yılları arasında Mozart ablası ve babasıyla Avrupa turnesine çıkmış ve İmparatoriçe Marie Theresa gibi kraliyet üyeleri için muhteşem performanslar sergilemişti. Bu süre zarfında Mozart tüm dünya sosyetesinde "dahi çocuk" olarak ününe ün katmayı başarmıştır.

Johann Nepomuk della Croce tarafından 1780 veya 178 yılında çizilmiş Mozart ailesinin portresi. Wolfgang (ortada) kız kardeşi Maria Anna (Nannerl olarak bilinir) ve babası Leopold. Ortadaki resim ise 1778'de vefat eden anne Anna Maria'yı tasvir ediyor.

3- Mozart, Marie Antoinette ile Tanışmıştır

Mozart ailesiyle çıktığı Avrupa turu sırasında, Kutsal Roma İmparatorluğu'nun hükümdarı olan Maria Theresa tarafından kraliyet sarayında konser vermeye davet edildi. Biyografi yazarı Eric Blom, 7 yaşındaki Mozart ile kendisinden iki ay büyük olan genç Marie Antoinette arasındaki bir görüşmeyi okuyucularına aktarmıştır. Söylenenlere göre Mozart, kaygan zeminde kayarak düşmüş ve Marie Antoinette onun ayağa kalkmasına yardım etmiştir.

Bu söylentinin ne kadar gerçekçi olduğunu bilemeyiz ama ufaklık Mozart'ın Fransa'nın gelecekteki kraliçesine evlenme teklif ettiği de  Mozart efsaneleri arasında yer alır.

Avusturya arşidüşesi Maria Antonia, daha sonra Fransa Kraliçesi Marie Antoinette olmuştur. Bu portrede onu 12 yaşında, Avusturya İmparatoriçesi Maria Theresia ve Kutsal Roma İmparatoru Franz I. Lorraine'li Stephan'ın kızı olarak görüyoruz.

4- Mozart İlk Operasını 11 Yaşında Yazmıştır

Bir insanın dehasının sınırları sizce nedir?Söz konusu Mozart ise bunun bir sınırının olmadığını belirtmemiz gerek. 1767'de Mozart 11 yaşındayken ilk operası olan "Apollo et Hyacinthus"u tamamlar. Üç perdeye ayrılmış olan beste, Apollon'un yanlışlıkla sevgilisini öldürdüğü Sümbül ve Apollon efsanesine dayanır.

5- Tam Bir Moda Tutkunuydu

Mozart giyimine çok özen gösteriyordu ve harika bir tarzı vardı. Tenor Michael Kelly görünüşünü şöyle tanımlıyordu: "Kıpkırmızı pelerini ve altın bağcıklı eğik şapkasıyla sahnedeydi." Büyük başarısına ve sayısız konserine Mozart'ın alışverişe olan bağımlılığı, müzisyenin hayatı boyunca mali sıkıntılar çekmesine sebep olmuştur.

6- Mozart, Hayatı Boyunca 6oo'dan Fazla Kompozisyon Yaratmıştır

Mozart, son derecede üretken bir sanatçıydı ve çok sıkı çalışıyordu. Beste yazma seanslarını sabah ve öğleden sonra olarak ayırır, akşam boyunca çalışmalarına devam ederdi.  Hayatının sonuna kadar senfoniler, operalar ve konçertolar dahil 600'den fazla eseri müzik dünyasına kazandırdığı biliniyor.

7- Erken Yaşta Hayata Veda Etmiştir

Mozart henüz 35 yaşındayken hastalık belirtileri gösterir ama sağlığına dikkat etmeyerek aylarca çalışmaya devam eder. Bu süre zarfında "The Magic Flute" gibi en beğenilen bestelerinden birini tamamlar ve Requiem adlı eserinin üzerinde çalışmaya başlar. Hastalığının giderek daha kötü bir hale gelmesiyle ne yazık ki son kompozisyonunu bitiremeden 5 Aralık 1791'de vefat eder.

8- Mozart'ın Neden Vefat Ettiği Günümüzde Halen Bilinmiyor

Mozart'ın vefatına neyin sebep olduğuna dair birçok teori hala günümüzde de konuşulmaya devam ediyor. Tarihçiler bir müddet Mozart'ın rakiplerinden biri olan müzisyen Antonio Salieri tarafından zehirlemiş olabileceğine inanıyordu. Kim araştırmacılar ise Mozart'ın, ölüm döşeğindeyken zehirlendiği de iddia ediyor. Günümüzde çoğu tarihçi Mozart'ın büyük olasılıkla zehirlenmediği ve bunun yerine strep, grip ve hatta cıva zehirlenmesi gibi bir tür hastalıktan öldüğü konusunda fikir birliğine varmış durumda.