Dijital Sanatçı Pak, 1 Milyon Dolar Kazanan İlk NFT Sanatçısı Oldu
Sanat

Dijital Sanatçı Pak, 1 Milyon Dolar Kazanan İlk NFT Sanatçısı Oldu

sanatperver Admin
sanatperver Admin

NFT yani "değiştirilemez jetonlu" sanat eserleri yakın zamanda ortadan kalkmayacak gibi görünüyor. Tüm dünyada "Pak" adı ile bilinen Türk dijital sanatçı Murat Pak ile müzayede evi Sotheby’s arasında "The Fungible Collection" adlı bir işbirliği yapıldı. 6 adet NFT koleksiyonunun satışa sunulduğunu ve "The Cube" adlı açık sürüm eser serisinin her biri yaklaşık 1.500 ABD doları fiyatla satışa sunuldu.

Ana koleksiyon içerisinde yer alan The Switch ve The Pixel  eserleri, 1 milyon ABD dolarının üzerinde teklif alan altı farklı dijital sanat eserinin içerisinde en çok ilgi gören eserler oldu. Satış döneminde koleksiyoncular tarafından satın alınabilen sonsuz sayıda NFT setine sahip açık baskı birimi olan The Cube'u ise, 23.000'den fazla satıldı.

Dijital sanatçı Pak ayrıca önde gelen NFT platformu Nifty Gateway'de satılan açık sürümlerle de yeni bir tek günlük rekor kırdı.

Robb Report'a göre, bu kadar fazla satışın sebebi Pak'ın sözde gizli kimliği olabilir. Dünyanın en ünlü dijital yaratıcılarından biri haline gelen Pak, çalışmalarıyla 1 milyon ABD doları kazanan ilk NFT sanatçısı oldu.

Kaynak: 1