Bir Avrupa Güzeli: Strazburg
Keşif

Bir Avrupa Güzeli: Strazburg

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Fransa’nın en görkemli şehirlerinden biri olan Strazburg, Almanya sınırında Alsace bölgesinde bulunuyor. Alsace, Almanya ve Fransa’nın tarih boyunca üzerinde hakimiyet mücadelesi verdiği bir bölge. Bu nedenle Alsace’ın en büyük şehri Strazburg’da Alman-Protestan izlerine sıkça rastlanıyor. Gelin hep birlikte Strazburg gezi rehberi niteliğindeki içeriğimizle bu tarih kokan şehre daha yakından bakalım.

İlgili içerik: Boboli Bahçeleri: Çevresel Sanatın Nirvanası

Strazburg Gezilecek Yerler

Fransa denince sizin de aklınıza ilk Paris geliyorsa, Strazburg’la tanıştıktan sonra bu durum değişebilir. Alsace bölgesine bir gezi planlıyorsanız bu şehre mutlaka iki günden fazla zaman ayırmalısınız. Strazburg’da gezilip görülecek o kadar yer var ki… Şehrin tamamını görmeden dönmenizi istemeyiz. Hazırsanız şehrin en meşhur bölgesi Petite France ile başlayalım. Küçük Fransa olarak bilinen bu bölge, kanal kenarına inci gibi dizilmiş üçgen çatılı evleriyle ünlü. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız burada kartpostallık görüntüler yakalayabilirsiniz. Bir sonraki durağınız, kule ve köprüleriyle son derece ihtişamlı görünen Pont Couverts olabilir. 1230 yılında savunma amaçlı inşa edilen bu bölge Strazburg’un en fotojenik adreslerinden biri. Pont Couverts’de fotoğraf çekimi yaptıktan sonra yürüme mesafesinde bulunan Barrage Vauban’ın terasına çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Terasta izleyeceğiniz manzara sadece Strazburg’un değil Fransa’nın da en güzel manzaralarından biri olabilir!

Orta Çağ’dan günümüze tüm ihtişamıyla ulaşan bu büyülü şehrin neredeyse tamamı UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Yapımı 1439 yılında tamamlanan Notre Dame de Strasbourg Katedrali şehrin görülmeye değer en önemli yapılarından biri. Notre Dame Katedrali dendiğinde akla ilk 2019 yılında yanan Paris’teki meşhur katedral geliyor. Strazburg’daki aynı adı taşıyan bu katedral ise en az Paris’teki kadar ihtişamlı! Notre Dame dünyanın en yüksek 6. dini yapısı olarak biliniyor. 300’den fazla merdiven çıkabilirim diyen manzara tutkunlarının, cüzi bir miktar karşılığında yukarı çıkabileceklerini söyleyelim. Strazburg’a gelmişken Ren Nehri turu yapmadan dönmek olmaz! Yaklaşık bir saatlik nehir turuyla şehri uzaktan keşfetmeniz mümkün. Bu nedenle eğer vaktiniz çok kısıtlıysa şehir turuna Ren Nehri’nden başlayabilirsiniz. Strazburg gezilecek yerler listesini şu şekilde uzatabiliriz: Rohan Sarayı, Kammerzell Evi, Kleber Meydanı, Avrupa Parlamentosu binası, Orangerie Parkı, Gutenberg Meydanı, Alsace Müzesi, Tarih Müzesi, Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi…

Strazburg’da Ne Yenir?

Strazburg’un en ünlü yemeklerinin Türk mutfağından biraz uzak olduğunu baştan belirtelim.

  • Şarapta beklemiş lahananın üzerine domuz etinden üretilen sosis ve jambonun eklenmesiyle yapılan Choucroute bu bölgenin en meşhur yemeği.
  • Alsace ile özdeşleşen bu yemeğin tek bir porsiyonu dahi oldukça doyurucu.
  • Coq au Riesling isimli tavuk yemeği ise buraya özgün bir diğer lezzet. Tavuklar rom ya da şarapta bekletildikten sonra jambon, mantar, havuç ve baharatlarla harmanlanarak pişirilir. Bu yemeğe Strazburg halkı kadar tüm turistler de bayılır. Bu nedenle şehre gelen gezginlerin ilk tattığı lezzetler arasında Coq au Riesling bulunur.
  • Son olarak Alsace’ın bir diğer meşhur yemeği Tarte Flambee’nin tadına da mutlaka bakmanızı öneriyoruz.

Strazburg’a Ne Zaman Gidilir?

Strazburg karasal iklimin hâkim olduğu bir coğrafya. Kasım ve Nisan ayları arasında hava sıcaklığının ortalaması 10 derece. Bu nedenle gezginler Strazburg’u daha çok yaz aylarında ziyaret etmeyi tercih ediyor. Fakat Strazburg’un kış ayları da en az yaz kadar güzel! Noel zamanı festival havasında kurulan pazarlar, Strazburg’un en önemli özelliği. Öyle ki bu şehir Avrupa’nın Noel başkenti olarak kabul ediliyor. Strazburg’un tarihi merkezinde kurulan bu pazarda; Alsace mutfağı lezzetlerinden hediyelik eşyalara kadar her şey bulunabiliyor. Bu şehir kış aylarında rengarenk süslemeleri ve ışıl ışıl sokaklarıyla adeta bir Noel köyünü andırıyor.

Strazburg’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’un her iki havalimanından da Strazburg’a aktarmalı uçuşlar bulunuyor. İstanbul kalkışlı tek aktarmalı uçuşlarda şehre varış ortalama sekiz saat sürüyor. Eğer aktarmalı uçuş tercih etmek istemiyorsanız, Mulhouse Havaalanı’na indikten sonra yaklaşık 110 kilometrelik bir tren yolculuğuyla da şehre ulaşabiliyorsunuz. İstanbul’dan Mulhouse şehrine 3 saatte, Mulhouse’dan Strazburg’a ise 1 saatte ulaşabilirsiniz. Strazburg’a ulaştıktan sonra şehri kolayca gezebilmenize imkân sağlayan pek çok toplu taşıma bulunuyor. Toplam 6 hatla Fransa’nın en gelişmiş tramvay ağı Strazburg’da bulunuyor. Aynı zamanda 30 farklı otobüs hattıyla şehrin pek çok noktasına kolayca ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Fakat daha konforlu bir tatil planlıyorsanız havaalanından araç kiralayabilir, Strazburg’un keyfini özgürce çıkarabilirsiniz.