Adeta Birer Sanat Eseri Olan Mobil Oyunlar
Eğlence Kültür ve Dahası

Adeta Birer Sanat Eseri Olan Mobil Oyunlar

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Öyle oyunlar vardır ki insanı başka diyarlara alır götürür, grafikleriyle “Bu bir sanat eseri yahu!” hissini uyandırır. Oyun sektörü her geçen gün büyüyen bir sektör haline gelirken oyun tasarımcıları da dur durak bilmeden adeta sanat eseri niteliğini taşıyan birbirinden muhteşem oyunlar üretmeye devam ediyor. Özellikle tabletinizi alıp bir köşede zihninizi boşaltarak müziklerin ve buram buram tasarım kokan görsellerin tadını çıkartmak isterseniz bu içeriğimiz tam da size göre! Adeta birer sanat eseri olan mobil oyunları önce bir güzel oynadık, ardından bu içeriği kaleme aldık. Keyifli okumalar.

Samorost 3

Uzayda yolculuk başlasın! Ama bu bildiğiniz uzay oyunlarından biraz farklı. Oyun başlı başına bir tasarım eseri, bunu şimdiden söylemeliyiz. “Ben baya baya yaratıcı bi zihinden çıktım!” diye bağıran karakter tasarımları ve insanı başka gezegenlere götüren müzikleriyle oynaması keyifli ama bazen de kafa karıştırıcı bir oyun Samorost 3. Bu arada belirtmemiz gerek, Samorost’da da herhangi bir yazılı komut bulunmuyor; biraz içgüdü biraz da oyundaki ipuçlarını kovalayarak ilerleyebiliyorsunuz. Samarost 3, Samarost 2’nin tam olarak devamı olmasa da biraz izlerini taşıyor. Sihirli flütün güçlerini kullanarak tatlı bir uzay cücesiyle maceralara atılmak isterseniz Samoros’ 3'ü bir an önce indirip oynamanızı tavsiye ederiz.

Gris

Müzik, hikaye, ses ve görsel şölen. Bu oyunu farklı kılan bir şey var, o da oyunda hiçbir diyaloğun olmaması. Ve yine evet, oyun size size “sıradaki görev şu, buraya git” tarzında komutlar vermiyor, siz deneme-yanılma yoluyla oyunda ilerliyorsunuz. Annesini kaybetmiş genç bir kızın kendini arayış hikayesini anlatan Gris, oyun oynarken adeta sizi başka bir dünyaya sürüklüyor. Bu oyunda kah rüzgara karşı koyup yolunuzu devam etmeye çalışacaksınız, kah tepelerden kayacak ya da yüksek kulelere tırmanacaksınız, bazense yolunuzu kaybedeceksiniz. Eğer oyun oynarken strese girmek yerine biraz da huzurla dolmak istiyor ve kolay kontrollere sahip bir oyun arıyorsanız Gris’i bir an önce indirip oynamanızı öneririz.

Cozy Grove

Bu oyunda karakterler ayrı bir sevimli, karakterlere verilen isimler ayrı bir minnoş. Cozy Grove için “aşırı minnoş bir oyun” desek abartmamış olmalıyız. Ama oyundaki "Ruh İzcisi" dışındaki minnoş karakterler aslında birer hayalet! Perili, hayaletli ve sürekli değişen bir adada kamp yapma konseptine sahip bir oyun olan Cozy Grove'da bir "Ruh İzcisi" olarak her gün adanın ormanında dolaşacak, gizli sırlar bulacak ve bazen size yerli yersiz trip atan hayaletlerle arkadaşlık kurmaya çalışacaksınız. Kısacası Cozy Grove, gerek görselleriyle gerekse de komik diyologlarıyla mobil bir sanat eseri.

Oddmar

Hikaye desen var, tasarım desen var, ödül desen var!... Üstüne üstlük macera, aksiyon ve Vikingler! E hepsi var Oddmar'da! Bu oyun biraz göğsünüzü kabartabilir, neden mi? Çünkü Oddmar Türk tasarımcılarının ve yazılımcılarının elinden çıkmış iki boyutlu bir platform oyunu. Oddmar 2018 yılında Apple Tasarım Ödülü’nün de sahibi olan bir mobil harika. Kusursuz kontrol mekanikleri, müzikler ve seslendirmesiyle mobil oyun keyfini başka bir boyuta taşıyor. Eğer aksiyonu ve eğlencesi bol bir oyun arayışındaysanız Oddmar’ı indirdiğiniz an aklınız başınızdan gidecek ve 4-5 saat içerisinde oyunu bitireceksiniz, bizden söylemesi.

Creaks

En iyi mobil oyunlar listesinin olmazsa olmazı Creaks. Elle çizilmiş grafikleriyle ve olağanüstü tasarımıyla bu bilmece oyununu oynamaya ne dersiniz? Samarost yapımcılarının imzasını taşıyan Creaks, tamamen zekaya dayalı bir oyun. Aniden karşınıza robot bir köpek çıkabiliyor veya gotik filmlerdekilere benzeyen evin tabanından aniden düşebiliyorsanız; yani oyunda bulmaca çözme yeteneğinizle baş başasınız. 2020 CEEGA En İyi Görsel Sanat Ödülünün sahibi Creaks, Amanita Design’ın bir başka şaheseri.

“Ghost of Tsushima” Oyunu Sinemaya Uyarlanıyor
Sony, ödüllü video oyunu Ghost of Tsushima’nın film uyarlamasını yönetmesi içinJohn Wick serisinin yönetmeni Chad Stahelski ile anlaştı. PlayStation Productions Başkanı Asad Qizilbash, “Oyunlarımıza tutkula bağlı Chadgibi yaratıcı ortaklarla çalışmayı seviyoruz, hayranlarımızı ve yeniizleyicile…